info@maxigal.com | 0(850) 755 90 09 | Sarıgazi Mh. Osmangazi Cd. Karagöz Sk. No:7/A 34785 Sancaktepe/İSTANBUL

Vitaminlerin Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir ?

Vitaminler, vücudumuzun hücreleri tarafından uygun büyüme, gelişme, eksiklik bozuklukları gibi hastalıkların önlenmesi ve bağışıklık sistemi etkinliğinin artırılması için kullanılan hayati organik besin maddeleridir.

Vitaminlerin Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir ?
Vitaminler, vücudumuzun hücreleri tarafından uygun büyüme, gelişme, eksiklik bozuklukları gibi hastalıkların önlenmesi ve bağışıklık sistemi etkinliğinin artırılması için kullanılan hayati organik besin maddeleridir. Bağışıklık, biyolojik sistemlerdeki enfeksiyonlara, hastalıklara veya diğer istenmeyen biyolojik istilalara ve otoimmün hastalıklara karşı savaşan doğal savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık, cilt, hücresel tepki ve humoral bağışıklık tepkisi gibi üç ana özelliği ile yaşama koruma sağlar. Yetersiz beslenen bireylerin enfeksiyonlara daha duyarlı olduğu ve proteinler, lipitler ve karbonhidratlar gibi makro besinlerdeki eksikliklerden kaynaklanan bazı hastalıklar uzun zamandır bilinmektedir. Vitaminler vücudumuzda farklı işlevler yerine getirir ve patojenlere karşı bağışıklık tepkisini artırmak bunlardan biridir. Daha yakın zamanlarda, çeşitli vitaminler ve mineraller gibi mikro besinlerin, belirli enfeksiyonlara, iltihaplanmalara ve muhtemelen bazı kanserlere karşı korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynadığı ortaya çıktı. Yeterli miktarda mikro besin, özellikle vitamin alımı gereklidir ve sağlıklı bağışıklık sistemi ve optimal işlevselliği için zorunlu kabul edilir. Genel popülasyonda bağışıklık fonksiyonlarında bireyler arası farklılıklar mevcuttur; bu farklılıklar yaş, cinsiyet, egzersiz seviyesi, sigara, alkol tüketimi, stres, adet döngüsü, obezite, diyet ve benzerlerinden etkilenir. Bağışıklık sisteminin etkinliği, büyük ölçüde bireyin beslenme durumuna bağlıdır. Yetersiz makro besin ve / veya mikro besin alımından kaynaklanan yetersiz beslenme, doğuştan gelen bağışıklık konakçı korumasını baskılayabilir.

Bağışıklık yeterliliğini sürdürmek için gerekli olan belirli vitamin, mineral ve eser elementlerin rolü kanıtlanmıştır. Bunlar arasında A, C, D ve E vitaminleri; folik asit; B6 ve B12 vitaminleri; beta karoten; Demir; riboflavin; selenyum; ve çinko yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için C vitamini, D vitamini ve çinkonun rolü güçlü bir şekilde onaylanmış ve bağışıklık sistemi gücü üzerinde önemli faktörler olarak bildirilmiştir. Bağışıklık fonksiyonu ve enfeksiyona karşı direnci arttırır. Bu mikro besinlerin yeterli miktarları bağışıklık hücrelerindeki antioksidan / oksidan dengesini korurken ve onları oksidatif stresten korurken, bazı mikro besinlerin aşırı miktarlarının da fonksiyonel faydaları bozabileceğini unutmamak gerekir.